Program javnih potreba u osnovnom odgoju i obrazovanju Grada Zagreba za 2013.
3. SUFINANCIRANJE PREHRANE
Plan: 26.000.000,00 kuna
Sve osnovne škole dužne su osigurati prehranu učenika. U zagrebačkim osnovnim školama sufinancira se prehrana za oko 43.000 učenika.
Cijena mliječnog obroka iznosi 5,00 kuna, ručka 9,00 kuna, a užine 2,50 kuna. Učenici ostvaruju pravo na sufinanciranje cijene obroka, sukladno utvrđenim kriterijima i mjerilima iz ovog programa. Razlika sredstava do utvrđene pune cijene besplatnih i sufinanciranih obroka, školi se doznačuje iz proračunskih sredstava.
Sufinanciranjem cijene obroka obuhvaćeni su svi korisnici školske prehrane, i to:
A. Pravo na besplatni: mliječni obrok, ručak i užinu imaju učenici:
– čija je obitelj korisnik pomoći za uzdržavanje ili jednokratne pomoći (od rujna 2013. pravo imaju samo obitelji korisnika pomoći za uzdržavanje);
– čiji su roditelji (odnosi se na oba roditelja, odnosno samohranog roditelja) nezaposleni i redovno su prijavljeni Zavodu za zapošljavanje ili zadnja dva mjeseca nisu primili plaću;
– djeca invalida Domovinskog rata.
U pravilu se ručak i užina organiziraju za djecu koja su uključena u program produženog boravka. Učenici ove kategorije sufinanciranja prehrane, izvan produženog boravka, mogu konzumirati besplatni ručak i užinu ako to škola može organizirati.
B. Učenici koji primaju dječji doplatak imaju pravo na sufinancirane obroke, i to na:
– sufinancirani mliječni obrok,
– sufinancirani ručak i užinu (uz uvjet da su uključeni u produženi boravak).
Sufinanciranje cijene mliječnog obroka ove kategorije korisnika prehrane provodi se na temelju rješenja, uvjerenja ili potvrde HZMO o pravu na dječji doplatak, i to:
– uz popust od 86,00%, odnosno cijena iznosi 0,70 kuna, za korisnike koji ostvaruju dječji doplatak po članku 17/1., 21/1. i 21/2. (osnovica članak 17/1.) i članku 22. Zakona o doplatku za djecu (Narodne novine 94/01, 138/06, 107/07, 37/08, 61/11 i 112/12);
– uz popust od 65,00 %, odnosno cijena iznosi 1,75 kuna, za korisnike koji ostvaruju dječji doplatak po članku 17/2. i članku 21/1. i 21/2. (osnovica članak 17/2.) Zakona o doplatku za djecu;
– uz popust od 50,00 %, odnosno cijena iznosi 2,50 kuna, za korisnike koji ostvaruju dječji doplatak po članku 17/3. i članku 21/1. i 21/2. (osnovica članak 17/3.) Zakona o doplatku za djecu.
Sufinanciranje cijene ručka ove kategorije korisnika prehrane (uz uvjet da su uključeni u produženi boravak) provodi se na temelju rješenja, uvjerenja ili potvrde HZMO o pravu na dječji doplatak, i to:
– uz popust od 85,56%, odnosno cijena iznosi 1,30 kuna, za korisnike koji ostvaruju dječji doplatak po članku 17/1., 21/1. i 21/2. (osnovica članak 17/1.) i članku 22. Zakona o doplatku za djecu;
– uz popust od 63,89%, odnosno cijena iznosi 3,25 kuna, za korisnike koji ostvaruju dječji doplatak po članku 17/2. i članku 21/1. i 21/2. (osnovica članak 17/2.) Zakona o doplatku za djecu;
– uz popust od 50,00%, odnosno cijena iznosi 4,50 kuna, za korisnike koji ostvaruju dječji doplatak po članku 17/3. i članku 21/1. i 21/2. (osnovica članak 17/3.) Zakona o doplatku za djecu.
Sufinanciranje cijene užine ove kategorije korisnika prehrane (uz uvjet da su uključeni u produženi boravak) provodi se uz popust od 20,00%, odnosno cijena za korisnika iznosi 2,00 kune.
Učenici ove kategorije sufinanciranja prehrane, izvan produženog boravka, mogu konzumirati ručak po cijeni od 6,50 kuna kao i užinu po cijeni od 2,00 kune, ako to škola može organizirati.
C. Ostali učenici, izvan kriterija pod A. i B., također ostvaruju popust u cijeni obroka u školskoj prehrani:
– Sufinanciranje cijene mliječnog obroka ove kategorije korisnika prehrane provodi se uz popust od 30,00%, odnosno cijena za korisnika iznosi 3,50 kune.
– Sufinanciranje cijene ručka ove kategorije korisnika prehrane provodi se uz popust od 27,78%, odnosno cijena za korisnika iznosi 6,50 kuna (uz uvjet da su uključeni u produženi boravak).
– Sufinanciranje cijene užine ove kategorije korisnika prehrane provodi se uz popust od 20,00%, odnosno cijena za korisnika iznosi 2,00 kune (uz uvjet da su uključeni u produženi boravak).
Za učenike po kriteriju (C), izvan sustava produženog boravka, ako škola zadovoljava sve prostorne i materijalne uvjete, ima adekvatnu kuhinjsku opremu i opremu za serviranje hrane te ako ima dovoljan broj zaposlenika, može organizirati konzumaciju ručka po cijeni od 9,00 kn i užine po cijeni od 2,50 kn. Ovi učenici ne iskazuju se u popisu na Tablici B. za ručak i užinu Gradskom uredu prilikom obračuna sufinancirane prehrane, jer plaćaju punu cijenu tih obroka.
Za učenike u produženom boravku škola je dužna organizirati mogućnost konzumacije triju obroka (mliječni obrok, ručak i užina).
U svim je slučajevima škola dužna obvezno primjenjivati kriterije, mjerila kao i sufinancirane cijene obroka iz ovog programa, kao maksimalne cijene obroka prema korisnicima.
Učenici se uključuju u besplatnu ili sufinanciranu prehranu od datuma kada je osnovna škola zaprimila dokumentaciju, a ne od datuma koje nosi rješenje, uvjerenje ili potvrda o pravu na dječji doplatak., odnosno rješenje ili uvjerenje o pravu korištenja socijalne pomoći i ostala uvjerenja.
Roditelj učenika plaća cijenu prehrane mjesečno na temelju uplatnica koje izdaju škole.
OBAVIJEST – upis u program PRODUŽENOG BORAVKA ZA UČENIKE PRVIH I DRUGIH RAZREDA
ŠK. GODINA 2013./2014.
Kako bi ostvarili olakšicu u plaćanju produženog boravka potrebno je da roditelji djeteta na dan upisa donesu slijedeću dokumentaciju :
- Dokaz o prebivalištu djeteta – uvjerenje MUP-a o prebivalištu djeteta ili pisana privola roditelja da gradska predškolska ustanova može sama – putem gradskog ureda provjeriti podatak o prebivalištu djeteta u evidenciji prebivališta i boravišta građana;
- Dokaz o samohranosti roditelja – rodni list, smrtni list za preminulog roditelja ili potvrda o nestanku drugog roditelja ili rješenje Centra za socijalnu skrb o privremenom uzdržavanju djeteta;
- Dokaz o statusu osobe s invaliditetom i postotku invalidnost – rješenje o statusu invalida Domovinskog rata s podatkom o postotku invalidnosti odnosno rješenje o statutu osobe s invaliditetom i postotkom invalidnosti;
- Dokaz o pravu na socijalnu pomoć – rješenje Centra za socijalnu skrb o pravu na stalnu socijalnu pomoć i zadnja isplatnica.