Sa školskom godinom završava i prva sezona programa prevencije pretilosti djece školske dobi pod nazivom PETICA – igrom do zdravlja’. U programu su sudjelovali učenici drugih razreda osam zagrebačkih osnovnih škola koji će najesen ponovno nastaviti s programom.
U sklopu međunarodne mreže programa EPODE International Network, koja se bavi prevencijom pretilosti u djece školske dobi, u Hrvatskoj je početkom ove godine pokrenut javnozdravstveni program PETICA – igrom do zdravlja. Program provodi Hrvatski liječnički zbor u suradnji sa stručnjacima iz područja nutricionizma i kineziologije, a potporu je dobio i od brojnih institucija.
Program je uvršten u školski kurikulum, a počeo se provoditi u osam zagrebačkih osnovnih škola te je obuhvatio oko 600 učenika drugih razreda.
Hrvatska se trenutačno nalazi na visokom sedmom mjestu u Europi zbog visoke stope djece školske dobi prekomjerne tjelesne mase. Razlog tome brojni su čimbenici i iz okoline i iz obitelji u kojoj dijete odrasta. Brojna su znanstvena istraživanja potvrdila da je u aktivnostima za suzbijanje pretilosti nužno uključivanje cjelokupne zajednice. Stoga je program PETICA – igrom do zdravlja obuhvatio učitelje, učenike i njihove roditelje, ali i brojne stručnjake koji su aktivno sudjelovali u provedbi programa.
„Program PETICA – igrom do zdravlja kamenčić je u moru javnozdravstvenih aktivnosti u Hrvatskoj, a njegova je snaga jasna i ujednačena metodologija koja se koristi u više od 29 zemalja na trima kontinentima. Rezultati ove pilot-godine ohrabrujući su i pravi su vjetar u leđa za nadolazeću školsku godinu u kojoj je predviđeno širenje na dvostruko više škola te na treće razrede”, izjavio je prof. dr. sc. Željko Krznarić, predsjednik HLZ-a.
Djeci uključenoj u program osigurani su zabavni te interaktivni obrazovni materijali kao i sportski rekviziti kako bi kroz igru savladali znanja potrebna za stvaranje pravilnijih životnih navika. Tijekom deset sati razredne zajednice sa svojim su učiteljicama i učiteljima te studentima Prehrambeno-biotehnološkog i Kineziološkog fakulteta kao i maskotama programa Njumi i Njamijem prošli gradivo koje obuhvaća zdrave životne navike i zdravu prehranu, ali i sportske radionice.
„Posebno nas veseli da su djeca vrlo pozitivno reagirala na cijeli program, što se moglo vidjeti kroz njihov predani angažman na svim radionicama. Za sljedeću godinu pripremamo nove i zanimljive sadržaje kroz koje djecu i roditelje želimo obrazovati da je kretanje jedna od osnovnih ljudskih potreba i da svatko od nas može pronaći tjelesnu aktivnost u kojoj uživa”, rekao je prof. Danijel Jurakić s Kineziološkog fakulteta u Zagrebu.
Znanstvena koordinatorica programa Petica doc. dr. sc. Darija Vranešić Bender.
Usto, djeca su sudjelovala na nekoliko zanimljivih događanja – s roditeljima su prisustvovala pripremi zdravog doručka koji je osmislio poznati chef Marijo Čepek; imala su priliku posjetiti eko-imanje Zrno gdje su učili o uzgoju voća i povrća te proizvodnji zdravih prehrambenih proizvoda.
„Uspješnost projekta utvrdili smo kroz vidljive pomake u životnim navikama učenika. Učitelji i roditelji podijelili su s nama bogata iskustva nakon uključivanja u PETICU koja su potvrdila da smo postavili kvalitetne temelje za izgradnju programa i u nadolazećoj školskoj godini”, izjavila je voditeljica projekta Sara Cobal, mag. nutr.
Povodom završetka školske godine, a time i završetka prvog dijela programa, za učenike uključene u PETICU pripremljena je završna svečanost na kojoj su učenici u malim olimpijskim igrama znanja i sporta odmjerili snage u poznavanju zdravih navika, zdravog tanjura te u sportskoj spremi. OŠ FRANA GALOVIĆA OSVOJILA JE 1. MJESTO. Svi zajedno zaključili su da im je PETICA jako zanimljiva te da se vesele novim izazovima koji ih čekaju u sklopu programa i u 3. razredu.
„Učenje kroz igru pokazalo se iznimno uspješnim za školarce koji su prošli kroz program, a vrlo smo zadovoljni i odazivom roditelja koje smo uključili kroz interaktivne radionice i društvene mreže. Djeca su se brzo i lako uključila u program, prigrlila su Njumi i Njamija te su rado sudjelovala u svim radionicama i interaktivnim zadacima. Mnogi roditelji i sami su promijenili svoje navike i stavove jer su ih djeca na to potaknula”, zaključila je doc. dr. sc. Darija Vranešić Bender, znanstvena koordinatorica programa.
Djeca o Petici
“PETICA mi se jako sviđa. Njumi i Njami su zabavni te su nas puno naučili, npr. da se moramo zdravo hraniti, a nakon toga tu energiju potrošiti. Veselim se novoj školskoj godini.”
Jana Cvjetko, učenica 2. razreda OŠ Frana Galovića
“PETICA je super. Najviše mi se svidio odlazak na izlet na eko imanje Zrno. Tamo smo vidjeli puno zanimljivih stvari i igrali se na svježem zraku. Njumi mi je najdraža maskota, uvijek je nasmijana i lijepo pleše. Naučila sam svih pet zdravih navika, a i sama se bavim sportom – treniram taekwondo.
Korina Huzak, učenica 2. razreda OŠ Gustava Krkleca
Roditelji o Petici
“Program je odlično osmišljen tako da smo i mi roditelji bili uključeni u radionice. Najviše mi se svidio Zdravi doručak gdje smo dobili savjete kako pripremiti kvalitetanobrok. Moje dijete je oduševljeno PETICOM.”
Silvana Svrković, mama učenika iz OŠ Dugave
“Djecu pokušavamo od rođenja obrazovati o zdravim navikama i zdravoj prehrani. Sada, kada su uključena u Peticu i sama su shvatila zašto je to važno te da naša obitelj nije posebna zato što se zdravo hrani. Program je osvijestio dijete o zdravim navikama i zdravoj prehrani te sam primijetila da je svijest cijele obitelji o zdravljupuno veća. Jako smo zadovoljni programom i djeca ga jako vole i podržavaju.
Andreja Laća, mama učenika OŠ Gustav Krklec
izvor: Magazin.hr
23.05.2015.